به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


مسجد اشترجان میراث عصر ایلخانی

مسجد اشترجان در محله ای به همین نام در شهر ˈایمانشهرˈ از توابع فلاورجان، یکی از قدیمی ترین آثار این شهرستان و بنایی از دوره (بنا به روایتی)سلجوقی -و با توجه به ویژگی معماری ازنگاه ما ایلخانی محسوب می شود.مسجد با مساحت تقریبی یک هزار و 500 مترمربع معماری خاصی دارد و از شاخصه های قابل تامل میراث فرهنگی کشور به شمار می رود.عملکرد مناره های این مسجد همانند بنای منارجنبان بوده که با حرکت دادن یکی از آنها، مناره دیگر نیز به حرکت در می آمده ولی اکنون به دلیل تخریب مناره ها، این ویژگی نیز از بین رفته است.این مسجد شبستانی با محراب قدیمی با 9 طاق و دیواره های بسیار زیبا دارد که روی دیواره ها نیز مکان هایی برای چراغ های پی سوز در نظر گرفته شده است.یکی از مهمترین علل ماندگاری این بنای تاریخی با گذشت هزار سال، وجود سیم های فلزی است که در لابه لای دیوارها به طرز بسیار فنی و ماهرانه ای دور تا دور مسجد تعبیه شده موجب شده اگنبد خانه مسجد جامع اشترجان آسیب ببیند.این مسجد دوازدهم اسفند سال 1315 با شماره 263 درفهرست ملی هم ثبت شده است.

Jameh Mosque Ashtarjan.jpg

این اثرباشکوه دو مناره دارد که بر اثر تخریب پنج متر از ارتفاع آن با قی مانده است و هم اکنون این مسجد در مرکز شهر و در میان تردد خودروهای سبک و سنگین نقش میدان را نیز بازی می کند و همین امر هم در تخریب این بنای ارزشمند بی تاثیر نیست . مسجد جامع تاریخی اشترجان در 20 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.منبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است